O wszach głowowych

Poniżej zostały wymienione najczęściej zadawane pytania. Jeżeli Twoje pytanie nie zostało uwzględnione, prosimy o kontakt z nami.

Jak mogę wyliczyć okres przez jaki wszy głowowe znajdowały się w moich włosach?

Czas można wyliczyć przez pomiar odległości, w której gnidy znajdują się od skóry głowy. Gnidy zostają złożone zwykle przy skórze głowy. Włosy rosną średnio 1 cm na miesiąc. Tak więc, gnida która jest umiejscowiona 2 cm od skóry głowy została złożona 2 miesiące wstecz.

Czy wszy głowowe mogą uodpornić się na leczenie?

Produkty Paranit nie zawierają substancji chemicznych a ich działanie jest czysto mechaniczne dlatego też wszy głowowe i gnidy nie są w stanie uodpornić się na działanie produktów. Wszy głowowe mogą uodpornić się na produkty na bazie środków owadobójczych jednak pełna odporność na środki owadobójcze występuje bardzo rzadko. Innymi czynnikami wpływającymi na niepowodzenie kuracji mogą być:
– błędne rozpoznanie
– nieprzestrzeganie instrukcji: za mało produktu, zbyt krótki okres leczenia, niedokładne wyczesanie wszy głowowych i gnid grzebieniem, itd.
– (ponowne) zarażenie przez nieleczonych kolegów, członków rodziny (z uwzględnieniem dorosłych)
– brak odkażenia środowiska
– brak kontroli po 7 dniach od zabiegu i brak jego powtórzenia w razie konieczności

Czy wszy głowowe mogą żyć poza włosami?

Wszy głowowe żyją poza włosami od 2 do 3 dni w wilgotnym środowisku, ale istnieje przekonanie że poza włosami nie są w stanie się rozmnażać.

Gdzie mogę szukać porady?

Szukaj porady u szkolnej pielęgniarki, farmaceuty bądź lekarza.

Czy powinnam obciąć dziecku włosy gdy nabawi się wesz głowowych?

Nie. Wszy głowowe żyją przy skórze głowy więc obcięcie dziecku włosów nie ma znaczenia. Najlepsze co można zrobić w takiej sytuacji to natychmiast rozpocząć leczenie. Dowiedz się więcej o produktach Paranit.

W jaki sposób moje dziecko nabawiło się wesz głowowych. Czy jest to kwestia higieny?

Wszy głowowe nie mają nic wspólnego z higieną. Każdy może nabawić się wesz głowowych mimo, że ich występowanie jest częstsze w przypadku dzieci. Wszy głowowe rozprzestrzeniają się poprzez bezpośredni kontakt zarażonej i zdrowej głowy lub prze dzielenie się rzeczami osobistymi takimi jak szaliki, czapki itd. Dzieci częściej mają ze sobą bliskie kontakty, a więc wszy głowowe rozprzestrzeniają się szybciej. Dlatego też w większości szkół zawsze znajdzie się kilkoro dzieci, które są zarażone wszami głowowymi. Nabawienie się wesz głowowych nie jest związane ani z długością czy czystością włosów.

Jak mam sprawdzić czy dziecko ma wszy głowowe?

Przeczesanie grzebieniem jest najlepszym sposobem na wykrycie wszy głowowych. To bardzo ważny pierwszy krok do leczenia wszawicy. Obejrzyj demo jak sprawdzić i leczyć swoje dziecko.

1. Sprawdź suche włosy używając grzebienia. Sprawdzaj u nasady włosów, za uszami i przy karku dziecka. Umyj grzebień po przeczesaniu każdego loka aby uniknąć ponownego zarażenia.
2. Zastosuj Paranit Spray.
3. Wszy głowowe lub gnidy wykryte? Natychmiast rozpocznij leczenie: wetrzyj odpowiednią ilość spray’u we włosy. Trzymaj spray w odległości ok 10 cm od włosów. Upewnij się, że spray pokrył całe włosy i skórę głowy. Masuj głowę od nasady włosów aż po ich końce przykładając szczególną wagę do okolic karku i uszu. Pozostaw produkt na włosach na 15 minut.
4. Umyj włosy dziecka szamponem Paranit lub normalnym szamponem i spłukuj dokładnie. Upewnij się, że wszystko zostało spłukane. Umyj włosy ponownie w razie potrzeby.
5. Usuń wszy głowowe i gnidy grzebieniem. Podziel mokre włosy na 4 części: od czoła do karku i od jednego ucha do drugiego. W przypadku długich włosów, każdą część można spleść. Aby dokładnie usunąć wszy głowowe i gnidy przeczesuj każdą część od nasady włosów aż po ich końce. Dokładnie umyć grzebień po każdym puklu aby uniknąć ponownego zarażenia. Powtarzaj czynność aż wszystkie części zostaną przeczesane. Średni czas wyczesywania różni się w zależności od długości włosów: długie włosy +/- 30-35 minut, średnie włosy 25-30 minut, krótkie 15-20 minut.
6. Po 7 dniach w razie konieczności powtórz leczenie. Po 7 dniach sprawdź ponownie włosy. Powtórz zabieg Paranitem jeżeli to konieczne aby wyeliminować wszystkie wszy głowowe i gnidy, których nie udało się usunąć podczas pierwszego zabiegu. Nie zapomnij o dezynfekcji otoczenia.
7. Jeśli znalazłeś wszy głowowe nie martw się ponieważ Paranit ma wysoko skuteczne produkty do leczenia wszawicy. Ponieważ wszy głowowe rozmnażają się bardzo szybko, radzimy natychmiast rozpocząć leczenie dziecka.

Co należy zrobić żeby uniknąć ponownego zarażenia?

Rodzice powinni regularnie przeczesywać włosy swoich dzieci gęstym grzebieniem co pozwala zapobiegać infekcji również u członków rodziny. Jeżeli obecność wesz głowowych zostanie stwierdzona, należy postępować zgodnie z instrukcją leczenia, która zapewni rozwiązanie problemu. Paranit opracował spray, lotion i szampon leczniczy do codziennego użytku, których częste stosowanie skutecznie chroni przed (ponownym) rozwojem wszawicy. Poniżej znajduje się kilka dodatkowych wskazówek jak chronić rodzinę:

  • Poproś dzieci aby nie dzieliły się z innymi swoimi osobistymi rzeczami takimi jak szaliki, nakrycia głowy itp.
  • Wiąż lub pleć długie włosy
  • Noś czepek na basenie
  • Odkaź otoczenie, upierz pościel i rzeczy osobiste w temperaturze 60°C. Odkurz mieszkanie i samochód a następnie wyrzuć worki.

Co zrobić w przypadku pojawienia się wesz głowowych w szkole/przedszkolu?

Nie panikuj, Paranit posiada szereg produktów wysoce skutecznych w leczeniu i / lub ochronie dziecka. Wykonaj 5 prostych kroków, aby sprawdzić czy dziecko ma wszy głowowe i dowiedzieć się jak je leczyć w razie potrzeby.
1. Sprawdź włosy przeczesując je dokładnie gęstym grzebieniem (Paranit), najlepiej w dziennym świetle. Sprawdź głównie okolice nasady włosów, okolice uszu i karku. Obejrzyj Demo jak sprawdzić i leczyć swoje dziecko.
2. Jeśli rzeczywiście wszy i gnidy zostały wykryte należy natychmiast rozpocząć leczenie Paranitem: Nałożyć Paranit na suche włosy, masować od korzeni po końcówki włosów i pozostawić produkt na włosach przez 15 minut (spray i lotion) lub 10 minut (szampon leczniczy).
3. Umyj włosy dziecka normalnym szamponem i spłukaj dokładnie (w przypadku użycia Paranit szampon leczniczy nie ma potrzeby dodatkowego mycia szamponem).
4. Usuń wszy głowowe i gnidy wyczesując włosy gęstym grzebieniem. Przeczesuj mokre włosy dokładnie od ich nasady aż po końcówki aby mieć pewność, że wszystkie wszy głowowe i gnidy zostały usunięte. Umyj grzebień po przeczesaniu każdego loka aby uniknąć ponownego zarażenia.
5. Po 7 dniach sprawdź ponownie włosy. Powtórz zabieg jeżeli to konieczne.

Kluczowe zasady skutecznego leczenia: użyj odpowiednich produktów i grzebienia do starannego przeczesania włosów aby upewnić się, że wszy głowowe i gnidy zostały usunięte z włosów dziecka. Niezwłocznie poinformuj szkołę / przedszkole Twojego dziecka.